Універсальний львівський довідник

Ансамбль житлових та громадських будинків пл. Ринок

Адреса:
м. Львів, пл. Ринок
Дата:
XІV-XIX ст.

Опис

 
Площа Ринок являє собою унікальний архітектурний ансамбль. За формою площа наближена до квадрата розміром 142 x 129 м. З чотирьох сторін вона оточена комплексом з 44 найрізноманітніших за стилем і часом спорудження будівель. Це прекрасні зразки архітектури ренесансу, бароко, ампіру і модерну, але, на жаль, не завжди в чистому вигляді: майже всі вони зазнали великі або незначні зміни в результаті численних перебудов, реставрації, надбудов верхніх поверхів. У пивниці і на перших поверхах багатьох будинків збереглися елементи готичної архітектури XV-XVІ ст.

Більшість будинків мають стару планувальну структуру: двовіконну світлиця і одновіконний бічна кімната, які виходять на площу, асиметричне розміщення вікон. Це рішення визначалося шириною майданчики, яка виділялася на будівництво, а також існуючим в середні століття податком на кількість вікон. Фасади будинків на площі Ринок у XVІ — початку XVІІ ст. були досить різноманітними. Деякі будувалися з червоного добре відпаленого цегли. Різнобарвний глазурована цегла служив для нанесення на фасадах різноманітних візерунків. Вікна та двері обрамлялися білокам’яної різьбою. Штукатурені будинку додатково фарбувалися в різні кольори. Всі білокам’яні елементи, в тому числі дверні та віконні облямівки, а також кам’яна скульптура, обов’язково поліхроміровалісь. На початок XVІ ст. будинку на площі Ринок мали криті дерев’яні галереї — так звані підсіннями, які прикривали входи до пивниці. Після пожежі 1527 року міська рада заборонила ставити дерев’яні підсіннями та галереї. Це рішення значно розширило Ринкову площу.

У середньовічному Львові будинки не нумерувалися, їх розрізняли переважно за іменами власників, якщо ті мінялися, то, відповідно, змінювалися і назви. Також будинку носили символічні назви «Під лебедем», «Вежа», «Під оленем» (пл. Ринок, 45). Сучасна цифрова нумерація будинків впроваджена лише в 1871 році.

Фото

322.jpg