Універсальний львівський довідник

Ансамбль Вірменського собору

Адреса:
м. Львів, вул. Вірменська, 7
Дата:
1363 р.
Автори:
архіт. Дорінг, Ф. Менчинский

Опис

 
Один з найцінніших пам’яток архітектури Львова. Церква будувалася за зразком вірменських храмів, але в ній відбилися і впливу романсько-готичної архітектури Західної Європи, а також в видно деякі запозичення автотентічной галицької архітектури.

Спорудження невелике, майже квадратна в плані, з апсидами і завершено барабаном з шатровим покриттям.

Бічна галерея існувала вже в XV в., Але в ті часи вона була значно нижчою. Після пожежі в 1527 році її реконструювали в стилі ренесансу: добудували портал з східного боку та підняли у висоту. Одночасно з церквою була споруджена та дзвіниця, але вона не збереглася, її перебудував в 1570 році архітектор П. Красовський. Дата ця стоїть над дверима в проході під вежею. Згодом, під час облоги Львова турками, вежа згоріла, її відновили в тих же формах, що були надані П. Красовським.

Купол дзвіниці пізнішого часу — XIX ст. Стильова ідентифікація споруди досить складна. Тут активно переплітається готика і ренесанс. Під вежею розташований прохід з вулиці у двір церкви. Ризниця побудована в XV-XVII вв. Поряд з ризницею розташована каплиця XVII в. У монастирському дворі збереглася прекрасна галерея і колони з орнаментами, вхідні двері до церкви з північного боку (XVII ст.), А також рідкісні твори кам’яної різьби того часу — рельєфи «Невірний Фома» і «Свята Софія з дочками», вмонтовані в стіни ризниці . Ці рельєфи взяті з надмогильних пам’ятників. Також велику художню цінність має колона з фігурою св. Христофора на подвір’ї перед апсидами, встановлена в 1726 році. З скульптурних пам’яток церкви також слід згадати надгробну плиту патріарха Стефана, встановлену в п’ятдесятих роках XVI в.

Фото

319.jpg
319_1.jpg
319_2.jpg
319_3.jpg
319_4.jpg
319_5.jpg