Універсальний львівський довідник

Арсенал міський (Музей зброї «Арсенал»)

Адреса:
м. Львів, вул. Підвальна, 5
Дата:
1554-1556 рр.
Автори:
архіт. І. Лис; архіт. Павло та Себастян

Опис

 
Ще на початку XV ст. Крім захисних башт в місті існував так званий цекауз (арсенал), який знесли в 1554 році, а вже через рік побудували нове велике капітальне будова для зберігання та виготовлення зброї.

З північної сторони до нього примикає невелика восьмигранна вежа. Над головним входом в арсенал колись були написи. Одна з них свідчила: «Щасливий місто, який під час миру турбується про свою безпеку в майбутньому».

З боку вулиці Братів Рогатинців на стіні будівлі розташовані герби міста Львова, Собєських (в знак перемоги над турками в 1683 році) і С. Яблоновського, який, як вважається, багато зробив для укріплення міста.

Після окупації Львова австрійцями в 1772 році, в арсеналі розміщувалася міська в’язниця, а в 1800 році тут був розташований військовий склад.

З 1582 року при арсеналі (з боку вул. Братів Рогатинців) була розташована майстерня з лиття гармат, побудована Себастяном Мочігембо. В архівах міста збереглося ім’я одного з гарматних справ майстрів того часу — Данило Кеніг.

Другий поверх арсеналу служив для зберігання зерна. Сьогодні будівля є філією Львівського історичного музею: тут, після чергової реставрації, в 1981 році відкрито музей історичної зброї «Арсенал».

За проектом львівських архітекторів-реставраторів Андрія та Ганни Новаківський реконструйована Шевська вежа, а також фрагмент міської захисної стіни.

Фото

315.jpg
315_1.jpg